המועדון    הוצאת אוב    סיפורים קצרים    פרויקט אנאנ    קריימת'ינק - הראלדו    מאמרים    מפת האתר

אם אתה מעדיף לקרוא מסמך זה בלשון נקבה, לחצי כאן.

club.ovzap.net

תוכן העניינים של

חיי היום-יום שלך

מאת HERALDO


חשוב על החוויות הגופניות הישירות שיש בחיים שלך. אף אחד לא יכול לשקר לך לגביהן.

כמה שעות ביממה אתה מבזבז מול מסך הטלוויזיה? מול צג המחשב? מאחורי הזגוגית של המכונית שלך? כמה שעות ביממה התבזבזו לך, אם אתה מחבר את כל השלושה?

מפני מה אתה מתגונן?

כשמה שקורה בחיים שלך מגיע אליך בתיווכו של מסך, בתיווך של צד שלישי? (האם לראות את הדברים נעשים מרגש באותה מידה כמו לעשות אותם באמת, בעצמך? האם יש לך די זמן לעשות את כל מה שהיית רוצה לעשות? האם יש לך מספיק כוחות לכך?)
וכמה שעות אתה ישן ביום? איך משפיע עליך סדר היום הסטנדרטי, שעוצב במיוחד כדי לתאם את התנועות שלך עם אלה של מיליוני אנשים? כמה זמן אתה מצליח להעביר בלי לדעת בכלל מה השעה? מי או מה שולט בשעות שלך ובדקות שלך?

השעות והדקות האלה שמסתכמות לחיים שלך.

האם אתה מסוגל לקבוע מה המחיר של יום יפה, שהציפורים שרות בו ושהאנשים מטיילים בו ומעבירים את הזמן ביחד? כמה כסף אתה צריך שישלמו לך כדי שתישאר סגור באיזה מקום ותמכור דברים או תתייק מסמכים? מה אתה יכול לקנות אחר-כך עם הכסף הזה, כך שתוכל לפצות על היום הזה בחייך?
איך משפיע עליך זה שאתה בתוך ההמון, מוקף במאסות אנונימיות של בני אדם? האם אתה מוצא שאתה מגביל את עצמך בתגובות הרגשיות שלך כלפי בני אדם אחרים?
ומי מכין לך את האוכל? אתה אוכל לבד לפעמים? האם קורה לעתים קרובות שאתה אוכל בעמידה? כמה אתה יודע על מה שאתה אוכל, על ההרכב שלו ועל המקור שלו? כמה אתה סומך על זה שהוא מתאים לך ועושה לך טוב? מה אנחנו שוללים מעצמנו כשאנחנו משתמשים במכשירים שחוסכים מאתנו עבודה? ובמכשירים שחוסכים מאתנו חשיבה? איך משפיעות עליך הדרישות ליעילות, המייחסות ערך עליון למוצר על פני התהליך, לעתיד על פני ההווה (הרגע הזה בהווה, שבכל פעם נעשה יותר קצר, ככל שאנחנו מאיצים יותר ויותר לעבר העתיד)? לעבר מה אנחנו ממהרים כל-כך?

האם אנחנו חוסכים זמן? חוסכים בשביל מה?

איך משפיע עליך זה שמדריכים אותך ללכת בדרכים מוכתבות מראש, במעליות, באוטובוסים, ברכבות, במדרגות נעות, בכבישים או במדרכות? איך משפיע עליך זה שאתה זז, עובד וחי בשניים או בשלושה ממדים? איך משפיע עליך זה שאתה מאורגן, מקובע, משותק ומתוכנת, במקום לתעות ולשוטט באופן חופשי וספונטני?
כמה חופש תנועה יש לך: חופש לזוז במרחב, לנוע רחוק ככל שתרצה, בכיוונים חדשים ולא נודעים?
ואיך משפיע עליך זה שאתה ממתין - ממתין בתורים, בפקקים, מחכה לאוכל, מחכה לאוטובוס, מחכה כדי ללכת לשירותים - לומד באופן מתמיד להעניש את הצרכים הספונטניים שלך ולהתעלם מהם?
ואיך משפיע עליך זה שאתה דוחה את סיפוק התשוקות שלך? הדיכוי המיני? ההשהיה או השלילה של ההתענגות, שמתחילה בילדות, יחד עם הדיכוי של כל דבר ספונטני שמצוי בתוכך: כל מה שמעיד על הטבע הפראי שלך, על השייכות שלך לממלכת החיות?

האם ההנאה היא דבר מסוכן? האם ייתכן שהסכנה היא דבר מענג?

האם יש לך צורך לפעמים להסתכל על השמיים? (האם אתה עדיין יכול להבחין בהם בהמוני כוכבים?) האם יש לך צורך לפעמים לראות מים, עלים, צמחים, חיות? לראות הכול בוהק, מהבהב, מתנועע?
האם משום כך יש לך חיית מחמד, אקווריום או עציצים בתוך הדירה או במשרד? או שמא הטלוויזיה והווידיאו הם הבוהק, ההבהוב והתנועה שבחייך?

כמה ממה שקורה בחיים שלך מגיע אליך בתיווכו של מסך, בתיווך של צד שלישי?

האם סרטי הווידיאו שלך ושל החברים שלך מרתקים אותך כאילו אתה יוצא בהם במובן כלשהו אמיתי יותר בתמונות ממה שאתה בחיים עצמם?
אילו היו עושים סרט על החיים שלך, האם היה שווה לראות אותו? ואיך אתה מרגיש במצבים של פסיביות כפויה? איך משפיעה עליך המתקפה הבלתי פוסקת של תקשורת סימבולית - חזותית, שמיעתית, מודפסת, בשלטים, בסרטי הווידיאו, במחשב, ברדיו, בקולות של הרובוטים - כשאתה יוצא לשוטט ביער של שלטי פרסומת? מהו הדבר שמנסים לכפות עליך?
האם אתה זקוק לעתים לבדידות, לשקט, לחשיבה רפלקסיבית? אתה זוכר מה זה? לחשוב בעצמך ולמען עצמך, ולא רק כתגובה ישירה לגירויים? האם קורה לך שקשה לך נורא לא להסתכל?

להפסיק להסתכל - האם זהו בדיוק הדבר שאוסרים עלינו?

לאן אתה יכול ללכת כדי למצוא קצת שקט ולהתבודד? לא שקט מלאכותי, אלא שקט מובהק וטהור. לא בידוד, אלא בדידות רכה ושלווה. כמה פעמים עצרת בעדך מלשאול את עצמך איך אתה מרגיש?
האם אתה מוצא את עצמך מבצע פעולות של אלימות סימבולית? שאתה מכלה את העצבים שלך בשנאה, באיחולי מוות, בחלומות על שוד או על מעילה שיפתרו את הבעיות שלך, או על חבלה במי או במה שפוגע בך? או אולי אתה מכלה את העצבים שלך בעישון, באכילה, בקניות, ב"טיפוח" הגוף, בעבודה, בהתעלמות ממה שעושה לך טוב?
האם אתה מגלה לפעמים שאתה בודד עד כדי כך שאפילו המילים אינן מסוגלות לבטא את התחושות שלך?

האם אתה מרגיש לפעמים שאתה תכף מאבד שליטה?קריימת'ינק - הראלדו

ראשי /// יש הבדל /// תוכן העניינים /// בארץ המתים /// יש עולם סמוי /// דימוי המציאות /// לפעול בתוך המערכת /// טלויזיה /// הצד החזק שלנו /// תלוי בנו /// אנחנו נעזור לך


אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402