המועדון    הוצאת אוב    סיפורים קצרים    פרויקט אנאנ    קריימת'ינק - הראלדו    מאמרים    מפת האתר

אם את מעדיפה לקרוא מסמך זה בלשון זכר, לחץ כאן.

club.ovzap.net

תוכן העניינים של

חיי היום-יום שלך

מאת HERALDO


חשבי על החוויות הגופניות הישירות שיש בחיים שלך. אף אחד לא יכול לשקר לך לגביהן.

כמה שעות ביממה את מבזבזת מול מסך הטלוויזיה? מול צג המחשב? מאחורי הזגוגית של המכונית שלך? כמה שעות ביממה התבזבזו לך, אם את מחברת את כל השלושה?

מפני מה את מתגוננת?

כשמה שקורה בחיים שלך מגיע אלייך בתיווכו של מסך, בתיווך של צד שלישי? (האם לראות את הדברים נעשים מרגש באותה מידה כמו לעשות אותם באמת, בעצמך? האם יש לך די זמן לעשות את כל מה שהיית רוצה לעשות? האם יש לך מספיק כוחות לכך?)
וכמה שעות את ישנה ביום? איך משפיע עלייך סדר היום הסטנדרטי, שעוצב במיוחד כדי לתאם את התנועות שלך עם אלה של מיליוני אנשים? כמה זמן את מצליחה להעביר בלי לדעת בכלל מה השעה? מי או מה שולט בשעות שלך ובדקות שלך?

השעות והדקות האלה שמסתכמות לחיים שלך.

האם את מסוגלת לקבוע מה המחיר של יום יפה, שהציפורים שרות בו ושהאנשים מטיילים בו ומעבירים את הזמן ביחד? כמה כסף את צריכה שישלמו לך כדי שתישארי סגורה באיזה מקום ותמכרי דברים או תתייקי מסמכים? מה את יכולה לקנות אחר-כך עם הכסף הזה, כך שתוכלי לפצות על היום הזה בחייך?
איך משפיע עלייך זה שאת בתוך ההמון, מוקפת במאסות אנונימיות של בני אדם? האם את מוצאת שאת מגבילה את עצמך בתגובות הרגשיות שלך כלפי בני אדם אחרים?
ומי מכין לך את האוכל? את אוכלת לבד לפעמים? האם קורה לעתים קרובות שאת אוכלת בעמידה? כמה את יודעת על מה שאת אוכלת, על ההרכב שלו ועל המקור שלו? כמה את סומכת על זה שהוא מתאים לך ועושה לך טוב? מה אנחנו שוללים מעצמנו כשאנחנו משתמשים במכשירים שחוסכים מאתנו עבודה? ובמכשירים שחוסכים מאתנו חשיבה? איך משפיעות עלייך הדרישות ליעילות, המייחסות ערך עליון למוצר על פני התהליך, לעתיד על פני ההווה (הרגע הזה בהווה, שבכל פעם נעשה יותר קצר, ככל שאנחנו מאיצים יותר ויותר לעבר העתיד)? לעבר מה אנחנו ממהרים כל-כך?

האם אנחנו חוסכים זמן? חוסכים בשביל מה?

איך משפיע עלייך זה שמדריכים אותך ללכת בדרכים מוכתבות מראש, במעליות, באוטובוסים, ברכבות, במדרגות נעות, בכבישים או במדרכות? איך משפיע עלייך זה שאת זזה, עובדת וחיה בשניים או בשלושה ממדים? איך משפיע עלייך זה שאת מאורגנת, מקובעת, משותקת ומתוכנתת, במקום לתעות ולשוטט באופן חופשי וספונטני?
כמה חופש תנועה יש לך: חופש לזוז במרחב, לנוע רחוק ככל שתרצי, בכיוונים חדשים ולא נודעים?
ואיך משפיע עלייך זה שאת ממתינה - ממתינה בתורים, בפקקים, מחכה לאוכל, מחכה לאוטובוס, מחכה כדי ללכת לשירותים - לומדת באופן מתמיד להעניש את הצרכים הספונטניים שלך ולהתעלם מהם?
ואיך משפיע עלייך זה שאת דוחה את סיפוק התשוקות שלך? הדיכוי המיני? ההשהיה או השלילה של ההתענגות, שמתחילה בילדות, יחד עם הדיכוי של כל דבר ספונטני שמצוי בתוכך: כל מה שמעיד על הטבע הפראי שלך, על השייכות שלך לממלכת החיות?

האם ההנאה היא דבר מסוכן? האם ייתכן שהסכנה היא דבר מענג?

האם יש לך צורך לפעמים להסתכל על השמיים? (האם את עדיין יכולה להבחין בהם בהמוני כוכבים?) האם יש לך צורך לפעמים לראות מים, עלים, צמחים, חיות? לראות הכול בוהק, מהבהב, מתנועע?
האם משום כך יש לך חיית מחמד, אקווריום או עציצים בתוך הדירה או במשרד? או שמא הטלוויזיה והווידיאו הם הבוהק, ההבהוב והתנועה שבחייך?

כמה ממה שקורה בחיים שלך מגיע אלייך בתיווכו של מסך, בתיווך של צד שלישי?

האם סרטי הווידיאו שלך ושל החברים שלך מרתקים אותך כאילו את יוצאת בהם במובן כלשהו אמיתית יותר בתמונות ממה שאת בחיים עצמם?
אילו היו עושים סרט על החיים שלך, האם היה שווה לראות אותו? ואיך את מרגישה במצבים של פסיביות כפויה? איך משפיעה עלייך המתקפה הבלתי פוסקת של תקשורת סימבולית - חזותית, שמיעתית, מודפסת, בשלטים, בסרטי הווידיאו, במחשב, ברדיו, בקולות של הרובוטים - כשאת יוצאת לשוטט ביער של שלטי פרסומת? מהו הדבר שמנסים לכפות עלייך?
האם את זקוקה לעתים לבדידות, לשקט, לחשיבה רפלקסיבית? את זוכרת מה זה? לחשוב בעצמך ולמען עצמך, ולא רק כתגובה ישירה לגירויים? האם קורה לך שקשה לך נורא לא להסתכל?

להפסיק להסתכל - האם זהו בדיוק הדבר שאוסרים עלינו?

לאן את יכולה ללכת כדי למצוא קצת שקט ולהתבודד? לא שקט מלאכותי, אלא שקט מובהק וטהור. לא בידוד, אלא בדידות רכה ושלווה. כמה פעמים עצרת בעדך מלשאול את עצמך איך את מרגישה?
האם את מוצאת את עצמך מבצעת פעולות של אלימות סימבולית? שאת מכלה את העצבים שלך בשנאה, באיחולי מוות, בחלומות על שוד או על מעילה שיפתרו את הבעיות שלך, או על חבלה במי או במה שפוגע בך? או אולי את מכלה את העצבים שלך בעישון, באכילה, בקניות, ב"טיפוח" הגוף, בעבודה, בהתעלמות ממה שעושה לך טוב?
האם את מגלה לפעמים שאת בודדה עד כדי כך שאפילו המילים אינן מסוגלות לבטא את התחושות שלך?

האם את מרגישה לפעמים שאת תכף מאבדת שליטה?קריימת'ינק - הראלדו

ראשי /// יש הבדל /// תוכן העניינים /// בארץ המתים /// יש עולם סמוי /// דימוי המציאות /// לפעול בתוך המערכת /// טלויזיה /// הצד החזק שלנו /// תלוי בנו /// אנחנו נעזור לך


אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402