המועדון    הוצאת אוב    סיפורים קצרים    פרויקט אנאנ    קריימת'ינק - הראלדו    מאמרים    מפת האתר


מהפכה בחיי היום-יום:

לשקול מחדש את הצפייה בטלויזיה

מבט מאחורי ה"קלעים": בתוך מוחו של רוצח סדרתי

לגירסה האנגלית

תורגם על-ידי עדי שניידר
adishna@yahoo.com


כל אחד יודע כמה תפלות וטיפשיות הן רוב תוכניות הטלויזיה. זה ברור לכל אחד המבזבז שעה מול הטלוויזיה בשעות השיא, שקומדיות המצבים, החדשות והפרסומות כולן כאחד תוכננו בכוונה תחילה לפנות למכנה המשותף הנמוך ביותר ברמת הטעם והאינטיליגנציה, ותשומת-הלב המשתרעת של צופי היעד.זו כבר מזמן קלישאה שהטלויזיה היא בסך הכל "בידור פאסיבי". למרות זאת, רוב האנשים לא רואים בכך סיבה להתנגד לצפייה בטלוויזיה. לא קשה כל-כך להגיע למסקנה ולקשר טיפשות וחוסר רלוונטיות לבידור, להגיע להנחה ש"להיות מבודר" משמע לתת לחושי הביקורת והיצירתיות שלך מנוחה - כמה מעייף להיות ביקורתי ויצירתי בכל אופן, אה? ובחברה המכוונת ללא לקחת כלום ברצינות מחוץ ל"עולם המקצועי" של ייצור, החלפה של סחורות ושירותים וצבירה של הון (שימו לב לחוסר העניין שלנו בנוגע לכל דבר, החל מדנטה עד לאונס בפגישה), זה נראה רק טבעי שאנו מבזבזים את שעות הפנאי שלנו בדרך הכי פחות בונה.

אך ההשפעות השליליות של צפייה מוגזמת בטלוויזיה הרבה יותר מסובכות ממה שהן נראות במבט ראשון.

לתלות שלנו בטלוויזיה ובצורות אחרות של "תקשורת ההמונים" ההומוגנית שתשמור שנהיה מבודרים ומיודעים יש השפעות כלכליות, חברתיות, ויותר מכל, אישיות לגבי כולנו. משום שיחסי הגומלין שלנו עם התקשורת הם של צופה במחזה, והחיים עצמם פחות מספקים לאלה שצופים לעומת אלו הפועלים.

יחסי צופה\מחזה אלו נחשפים על-ידי מעמדם הכמו-אלוהי של "כוכבים" ודמויות ציבוריות אחרות בחברה שלנו. התקשורת תלויה חלקית בהצגה באור נוצץ, לפעמים האלהה, של אנשים כמו טום קרוז, אייס קיוב וננסי רייגן בשביל החומר בו הם משתמשים באופן קולקטיבי כדי שנמשיך לצפות בטלוויזיה. ללא ספק אנשים אלו לא כל-כך שונים מאתנו ובטח שלא יותר מעניינים - והעובדה שכה רבים מהם יכולים לעבור מתפקיד אחד לאחר (מדוגמן לכוכב רוק, מכוכב רוק לשחקן, משחקן לנשיא ארצות-הברית) מבלי שמישהו ימצמץ, היא הוכחה לכך שמעמדם כדמויות ציבוריות, ולא כישוריהם, הוא מה שהופך אותם לאייטם "שווה דיווח". כל-כך הרבה מידע חסר טעם על דמויות אלו מציף אותנו יום-יום שכבר אי-אפשר אלא לשים לב אליהם... תוך זמן קצר אתם יודעים יותר על החבר החדש של מדונה מאשר על השכנים שלכם. אולי אתם אפילו מתחילים לחיות בעקיפין דרך מדונה, כשהתקשורת מציגה אותה כסמל הקסם והכוח "הנשי", החיה חיים הרבה יותר מעניינים מהחיים שלכם.

אפילו גרוע יותר, במהרה אנו יודעים הרבה יותר על דמויות פיקטיביות מאשר על אנשים אמיתיים. הקשיבו לאנשים בזמן שיחות החולין שלהם ושימו לב כמה זמן הם מבזבזים בדיבור על תוכניות טלוויזיה, סרטים ישנים ודמויות מחוברות קומיקס. בזמן שאנו יכולים לתכנן תוכניות הנוגעות לשיפור חיינו, או להכיר אחד את השני טוב יותר, אנו מבזבזים יותר ויותר מזמננו על החלפת מידע חסר טעם שהתקשורת מחדירה לראשים שלנו. וכמובן שככל שאנו מבזבזים יותר זמן במחשבה על מי תהיה "להקת השנה" הבאה של הרולינג סטון, כך נשאר לנו פחות זמן להפיק יותר מהחיים שלנו.

יש סיבה מדוע הדברים מתנהלים בדרך זו

כשחברות טלוויזיה, מפיקי סרטים ודומיהם משכנעים אותנו שחיים מבדרים ומרתקים הם לא משהו הקיים סביבנו יום-יום אלא יכולים להימצא רק בחיי מפורסמים, או בסרטים, הם מצליחים למכור את החיים עצמם בחזרה אלינו.

כלומר, כשאתם מבזבז את זמנכם בצפייה בטלוויזיה במקום לטייל, להתאהב או לשחק כדורגל, אתם מתחילים להאמין שהדבר המרתק ביותר שאתם יכולים לחוות זה צפייה בתוכנית טיולים, אופרת סבון או משחק ספורט בטלויזיה. וככל שאתם צופים יותר בדברים אלו בטלוויזיה, כך אתם שוכחים יותר שאתם בעצם יכולים להיות בחוץ ולעשות את הדברים האלה בעצמכם במקום לצפות בהם . תהיו מופתעים כמה יותר מעניין ליצור מוזיקה בעצמכם במקום לצפות באם. טי. וי. כמה יותר מספק לעשות אהבה בעצמכם במקום לצפות בכמה זרים בסרט פורנו. כמה משמח להיאבק בעצמכם נגד מכשול במקום פשוט לצפות בסרט הרפתקאות. אך ככל שאתה עוזבים לעתים רחוקות יותר את הטלוויזיה בשביל לעשות את הדברים הללו, כך ריקניים יותר החיים האמיתיים שלכם, וכך אתם צריכים יותר את תוכניות הטלוויזיה שיכסו על חוסר כל ריגוש אמיתי בחייכם.

וכאן בדיוק נכנסים לתמונה אילי התקשורת. הם שמחים לספק לכם תחליף לחיים - תמורת תשלום. כמובן שהם ימכרו לכם אלימות וסקס סוג ב' , התרגשות וחיבה בעקיפין... אך אתם צריכים לשלם בעדם בשיטת "שלם וצפה" או טלוויזיה בכבלים, אתם צריכים לשלם על מכשירי הטלוויזיה, הכרטיסים לקולנוע והמודמים למחשב, אתם צריכים לקנות את מגזין האופנה או המוזיקה האחרון. מעל לכל אתם חייבים להקשיב לפרסומות שלהם ברדיו, לקרוא אותן במגאזינים, או לצפות בהן בין תוכניות הטלוויזיה. פרסומות אלו מתוכננות היטב לגרום לכם לבזבז את כספכם על המוצרים שהם מפרסמים... וכשאתם אכן מבזבזים עליהם את כספכם, תצטרכו לעבוד קשה יותר והרבה יותר בעבודה שלכם כדי להרוויח עוד כסף. למעשה, רוב הסיכויים הם שגם העבודה שלכם לא ממש מספקת, ובמקום שתגרום לכם להרגיש כל-כך חיים עד שלא תזדקקו עוד לטלוויזיה, היא גורמת לכם להרגיש שצפייה בטלויזיה היא דבר מרתק בהשוואה אליה. בדומה לכך, ייתכן שאתם מרגישים כה מותשים כשאתם חוזרים מיום העבודה עד שאין לכם את האנרגיה לעשות דבר אחר פרט להדלקת הטלוויזיה... וייתכן שאף תגיעו למצב בו תתחילו לקשר פעילות עם עבודה, ובעקבות כך כשתרגישו מותשים ולא מרוצים, תצפו בטלוויזיה ותרגישו סוף סוף "חופשיים", תמצאו את עצמכם מצב בו אתם מחפשים את משמעות החיים במשחק כדורגל במקום לעבוד על שיפור במשחק שלכם...

וזה היה מצחיק אם זה לא היה כל-כך טראגי: לעבודה בה אתם משקיעים את כל מאמציכם יש קשר כזה או אחר לתקשורת או לתעשיית השיווק. אולי אתם עובד בסוכנות פרסום, תחנת טלוויזיה או עסק המייצר ומשווק מוצר חסר כל תועלת לאנושות - אך שכולם קונים משום מפורסם בצורה כה מאסיבית. קוקה קולה היא דוגמא טובה לכך. לכן בזמן שאתם נשחקים ומחמיצים את החיים האמיתיים, התנסות עזה ולוהטת ללא מתווכים, רק כדי שתוכלו לקנות תחליף זול להם, אתם תומכים באותה המערכת המבזבזת את זמנכם עד שאתם מתים. ושלא תחשבו אחרת, אתם עומדים למות - האם אתם רוצים להסתכל במבט אחורה על חיים של צפייה ושיחה על "משפחת קוסבי", או על חיים של כאב והנאה, רומנטיקה ומאבק, אהבה ושנאה?

האם אתם מרוצים מצפייה באנשים אחרים עושים מה שאתם יכולים לעשות בעצמכם, אם לא הייתם מבזבז כל-כך הרבה זמן בצפייה, אם לא הייתם מבזבזים כל-כך הרבה מזמנכם בעבודה שאתם שונאים כדי לקנות דברים שאתם לא צריכים... כדי לשלם בעד עוד צפייה?

הפתרון פשוט, אם אתם רוצים בו: זה קל לכבות את הטלויזיה ולצאת החוצה. הפסיקו לדאוג בקשר למה שבתו של אלביס עושה, והתחילו לדאוג בקשר למה שחבריכם או אויביכם עושים, מה שמאהבכם או אמכם החורגת עושים. הסתלקו מהמשרד וצאו היישר לתוך השמש ולימדו להסתדר ללא בגדים מפוארים או מערכת סטריאו חדישה, כדי שתוכלו להיות באמת חופשיים לחיות חיים של אתגרים וריגושים, חיים מלאים בחוויות חדשות - חיים בהם אתם השולטים על גורלכם, במקום קורבנות של עבודה משעממת או כמה קמפייני פרסום חריפים. כמובן שאם השתמשתם בכל אותה אנרגיה אותה אתם מבזבזים בזמן מכירת נעליים או תכנות מחשבים בשביל המעביד שלכם, תוכלו למצוא דרך מועילה להרוויח מספיק כסף בעצמכם שיספיק לכם ליותר מאשר רק הישרדות... או, אפילו טוב יותר, לפעול ביחד עם אחרים למען עולם בו הישרדות לא תלויה בכסף.

פעלו עכשיו או לעולם לא. אל תדברו על כמה אתם משועממים, כמה אתם שונאים את העבודה שלכם וכמה החיים שלך נראים כל-כך חסרי משמעות (אם אתם כלל עוצרים לשנייה וחושבים על כך באמת) אם אינכם מוכנים לנסות לשחרר את עצמכם לחופשי.

קריימת'ינק - הראלדו

ראשי /// יש הבדל /// תוכן העניינים /// בארץ המתים /// יש עולם סמוי /// דימוי המציאות /// לפעול בתוך המערכת /// טלויזיה /// הצד החזק שלנו /// תלוי בנו /// אנחנו נעזור לך


אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402