המועדון    הוצאת אוב    סיפורים קצרים    פרויקט אנאנ    קריימת'ינק - הראלדו    מאמרים    מפת האתר

אם מעולם לא התאהבת עד טירוף במחוות ובשתיקות של אדם זר; אם מעולם לא באו אלייך חלומות בהקיץ באמצע ישיבת דירקטוריון או שיעור מתמטיקה; אם מעולם לא אחזו בך רגשות קיצוניים ומטלטלים, בשעה שכולם סביבך נשארו חסרי תנועה ומודעות; אם מעולם לא חשדת שהחיים נמצאים במקום אחר, שיש מוסיקה יפה שמתנגנת בדיוק מחוץ להיכן ששמיעתך מגעת, במָקום שהוא מעֵבֶר לאזור העסקים העירוני ולפאתי העיר, הרחק מן האוטוסטרדות, מעל השדות והאוקיינוסים; אם לא נשארה בך שום פינה של חוסר סיפוק - למרות כל ערוצי הטלוויזיה הפופולריים, למרות כל טכנולוגיות האינטרנט החדישות, למרות המבחר העצום של סרטים בספריית הווידיאו שלך,

... יכול להיות שזה לא בשבילך.
אבל אם בכל זאת מתחבאת בתוכך איזו ישות סודית,
כדאי לנסות.

יש
עולם
סמוי
בתוך
העולם
הזה

מאת HERALDO


אתה יכול לטעום את העולם הזה בהלם וברעש של נשיקה ראשונה ולא צפויה, או בדם הממלא את פיך באותו שבריר שנייה שאחרי תאונה - כאשר פתאום אתה מבין שאתה עדיין בחיים. הוא נושב עם הרוח של הפרפרים בבטן שיש לך בלילה אמיתי של הרפתקאות חסרות-אחריות. אתה שומע אותו בקסם של השירים האהובים עליך, כאשר הם מביאים אותך להתעלות או לשינוי צורה ששום מדע או פסיכולוגיה לא הצליחו להסביר מעולם. ייתכן שמצאת סימן לקיומו על הקירות של השירותים, באיזשהו צופן שאינו ניתן לפענוח; או אולי הצלחת להגיע להרהור חיוור עליו אגב צפייה באחד מהסרטים שיוצרים לנו על מנת שנשעשע את עצמנו. הוא מצוי בין המילים, כאשר אנחנו מדברים על התשוקות ועל השאיפות שלנו, האורבות עדיין - באיזשהו מקום - מתחת למגבלות של הצורך להיות "ריאליסטים" ו"מעשיים".

כאשר משוררים ורדיקלים נשארים ערים עד עלות השחר, שוברים את הראש כדי למצוא את הרצף המושלם של מילים או פעולות שימלאו את הלבבות (או את העיר) באש ובתמרות עשן, הם מנסים למצוא פתח סודי כדי להיכנס לתוכו. כאשר, מאוחר בלילה, הילדים בורחים מהחלונות כדי ללכת לשם; או כאשר הלוחמים למען החירות מחפשים נקודת תורפה בשריון של הממשל - הם מנסים להתגנב לתוכו על קצות האצבעות; שהרי הם אשר יודעים טוב יותר מאיתנו היכן מתחבאות הדלתות. כאשר מתבגרים הורסים שלט פרסומת ומתגרים במשטרה, או כאשר אנרכיסטים מתחילים באמצע הפגנה שקטה לנפץ את זגוגיות הסניף של רשת תאגידית גדולה - הם מנסים להשתלט בכוח על הדלתות שלו ולהתפרץ לתוכו.

כשאתה
עושה אהבה
ומגלה תחושה חדשה
או אזור חדש
בגוף של האהוב
שלך,
ושניכם מרגישים כמו חוקרים של פינה לא נודעת על גבי הגלובוס, כאילו גיליתם נווה מדבר או את קו החוף של יבשת לא מוכרת; כאילו הייתם הראשונים שהגיעו לקוטב הצפוני או לירח - אתם משרטטים את גבולותיו.

אין זה מקום בטוח יותר. נהפוך הוא, דווקא תחושת הסכנה שמצויה בו, היא אשר מחזירה לנו את חיינו: התחושה שסוף-סוף, לרגע אחד, קורסים לפתע העבר והעתיד. משהו אמיתי מוטל על הכף.

אולי נתקלת בו פעם, במקרה, ונשארת המומה ממה שגילית. העולם הישן התנפץ לרסיסים מאחורייך, ושום רופא, פיסיקאי או מטאפיסיקאי לא הצליך להרכיב אותו מחדש למענך. כל מה שהיה נהפך לטריביאלי, ללא רלבנטי, למגוחך, כאילו האופקים התקרבו אל סביבותייך, ופתאום הופיעו דרכים טובות בהרבה ממה שהיית מסוגלת לדמיין. ואולי גם נשבעת שלעולם לא תחזרי, שתמשיכי לחיות את כל שארית חייך תחת הלהט המחשמל של הבהילות הזאת, של ההתלהבות מן הגילויים ושל השינוי הבלתי פוסק; אבל חזרת.

השכל הישר חורץ כי העולם החדש הזה יכול להיות נחווה רק באופן ארעי, כי מצוי בו רק ההלם של השינוי, ולא עוד שום דבר אחר. אבל המיתוסים שאנחנו חולקים מסביב למדורות שלנו מספרים סיפור אחר לגמרי: אנחנו שומעים על נשים ועל גברים שנשארו כך שבועות, שנים, שלא חזרו מעולם, שחיו ומתו - שם - כמו גיבורים. אנחנו יודעים, כי אנחנו מרגישים את זה בפינה העתיקה ההיא בלב שלנו, הפינה ששוכן בה הזיכרון של החירות מימים ימימה. אנחנו יודעים שהעולם הסודי הזה נמצא קרוב. והוא מחכה לנו. אתה יכול לראות אותו בבוהק של עינינו, בחוסר הגבולות של הריקודים שלנו ושל פרשיות האהבים שלנו, במחאה או בחגיגה שיוצאת מידי שליטה.

אתה אינך האדם היחיד שמנסה למצוא אותו. אנחנו כאן בחוץ, גם אנחנו... חלק מאיתנו אפילו מחכים דווקא לך. ואתה אמור לדעת שכל מה שעשית אי-פעם, או שחשבת לעשות, כדי להגיע לשם, איננו שטות - אלא דבר יפה, אצילי, הכרחי.

המהפכה היא פשוט הרעיון שאנחנו מסוגלים להיכנס אל העולם הסודי ההוא ולא לחזור לעולם; או, יותר טוב מזה, שאנחנו מסוגלים לגרום לעולם הזה לבעור בלהבות, כדי לחשוף בשלמותו את העולם שמסתתר מתחתיו.


קריימת'ינק - הראלדו

ראשי /// יש הבדל /// תוכן העניינים /// בארץ המתים /// יש עולם סמוי /// דימוי המציאות /// לפעול בתוך המערכת /// טלויזיה /// הצד החזק שלנו /// תלוי בנו /// אנחנו נעזור לך


אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402