געשוש! געשוש! געשוש!

געשוש

גיליון מס' 1,
1969-1970

כמה מילות הסבר

עמוד השער

אל תקנה לפני שתקרא את העמוד הראשון!

קול קורא להנוער היושב בציון

שלוש בנות על כל בן

לעלות על הגל

אהבה חופשית 1

אהבה חופשית 2

עמוד לפני אחרון

עמוד אחרון

געשוש במועדון!

שינוי חברתי ודיון באלטרנטיבות מתחילים ברמת הקהילה. אחד הצעדים הראשונים הוא איסוף של דרכי פעולה, של רעיונות, של עמדות, בעיות, שאלות ופתרונות.

אם יש לכם מאמרים שעוסקים בניסיונות רדיקליים לפצח את המציאות שסביבנו ובתוכנו, "המועדון" של אוב מזמין אתכם להצטרף. כתבו אלינו אם אתם מעוניינים להתארח ללא תשלום באתר של "המועדון":

  • אם יש לכם חומר מתאים (גם כזה שפורסם בעבר)
  • אם אתם מוציאים כתב-עת ואין לכם אתר משלכם
  • אם יש לכם אתר ואתם רוצים לפרסם חומרים מתוכו + לינק לאתר

געשוש

מחווה ל"געשוש" (הידוע גם כ"נעשוש"), כתב העת החלוצי שהתחיל לצאת לפני יותר מ- 32 שנה. "געשוש" היה חדשני הן במסרים שלו והן בעובדה שהיה עצמאי לגמרי ולא יצא מטעם מפלגה או תנועה ממסדית.

במונחים של ימינו, "געשוש" אינו פוליטיקלי קורקט, ואפילו לא חינוכי או מופתי מבחינה מוסרית. השפה הפוליטית השתנתה בצורה ניכרת מאז נכתב הגיליון ההוא, ב- 1969. היום, למשל, מוזר גם לראות כיצד הטקסטים, שהיו ללא ספק רדיקליים וחדשניים בנוף הישראלי של התקופה, עדיין טבועים, אולי שלא במודע, בשפה של הטפות המוסר המפא"יניקיות, ובהנחות שאין מערערים עליהן (חיפוש טובתה של המדינה, השירות בצבא כדבר מובן מאליו וכדומה).

אבל במובנים רבים, המסר של "געשוש" עדיין קולע, וזה די מדכא. לא התקדמנו הרבה מאז השמיעו הכותבים ב"געשוש" את קולות הזעקה האלה לפני יותר משלושה עשורים. במונחים של "געשוש", אולי אפילו התדרדרנו. בתחומים רבים, בייחוד בעיסוק בתחום של אהבה חופשית, הטקסטים שהופיעו ב"געשוש" אפילו עשויים לזעזע אותנו כיום, בחברה הפוריטנית/ניאו-ליברלית שאנו חיים בה. אמנם השפה השתנתה מאז - אבל עדיין אפשר לשאול באילו מובנים התקדמנו (מחוץ לשפה, ובוודאי שגם בתוכה).

בחרנו כאן מספר קטעים מהגיליון הראשון. הדפים עברו עריכה גראפית (בעיקר הגדלה של אלמנטים ושינוי פריסה) כדי שיתאימו לצפייה באינטרנט. בהמשך נשפר ונשים אולי חומרים נוספים.

לעמוד השער של געשוש

אוב

אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402